POMOC BAŁKANOM
W maju 2016 roku Serbię nawiedziła powódź, w wyniku której miasto Obrenovac porównywalne z Raciborzem znalazło się pod wodą. Na obrzeżu Obrenovca znajdują się dwie największe w Serbii elektrownie, z którymi od dziesiątek lat ściśle współpracuje raciborskie RAFAKO. Wielu z aktualnych pracowników tej firmy, jak i obecnych już emerytów ma w tamtych stronach serdecznych przyjaciół. Szybko więc znalazły się osoby, które postanowiły zorganizować prywatną akcję pomocy. Jako cel postawili sobie wysłać możliwie najszybciej środki chemiczne na bieżące potrzeby, a przede wszystkim zorganizować dzieciom rodzin poszkodowanych w powodzi pobyt wakacyjny w Polsce.
Akcja spotkała się ogromnym odzewem mieszkańców Raciborza, a w szczególności pracowników RAFAKO. Wielu z nich dobrowolnie, pisemnie zadeklarowało przez pół roku określoną kwotę ze swojego miesięcznego wynagrodzenia. To pozwoliło nam na wysłanie na obóz nad morzem do Pleśnej grupy 20 serbskich dzieci wraz z dwójką opiekunów. W wyniku akcji zakupiono również 4 tony środków czystości, które przetransportowane zostały na miejsce kataklizmu. 

 

Bijemy rekord dla powodzian
We wrześniu 2010 roku, wspólnie z Redakcją tygodnika „Nowiny Raciborskie” zorganizowano akcję charytatywną pn.„Racibórz bije rekord dla powodzian”. W ramach akcji, podczas zorganizowanego dnia 12 września pikniku charytatywnego przeprowadzono zbiórkę publiczną, z której środki pomogły poszkodowanym mieszkańcom powiatu raciborskiego w wyniku powodzi w maju i czerwcu 2010 roku i wskazanych przez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.
34 wolontariuszy Raciborskiego Funduszu Lokalnego zbierało datki do puszek kwestorskich. Uzbierano kwotę 10.955,55 zł.
Do końca września trwała także aukcja internetowa przedmiotów przekazanych przez znane osoby. Największe zainteresowanie wzbudzała oryginalna kurtka z olimpiady w Vancouver, którą organizatorom przekazała Justyna Kowalczyk. Główną atrakcją pikniku charytatywnego było bicie „Rekordu Polski w gotowaniu wodzionki” – regionalnej potrawy śląskiej. Dawniej potrawa ta stanowiła jedno z podstawowych dań śląskiej kuchni, a przyrządza się ją z czerstwego chleba, czosnku oraz tłuszczu zwierzęcego. Przyrządzono i rozdano ponad 3000 porcji zupy, ugotowanej na raciborskim Rynku w olbrzymim garnku odlanym w  RAFAMET S.A. w Kuźni Raciborskiej.
Dużą atrakcją pikniku był zlot motocyklistów z powiatu raciborskiego oraz przejażdżka rikszą prowadzoną przez Prezydenta Miasta za dowolne datki. Ogółem przeprowadzona przy naszym udziale akcja przyniosła kwotę 40.458,80 zł. Piknik charytatywny był pokazywany przez Teleexpres oraz rozgłośnie regionalne. Pisały o nim Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny i lokalna prasa.

Dla Karola
Przez trzy dni w czerwcu 2011 roku , na prośbę raciborskich harcerzy  prowadzono zbiórkę publiczną , której celem było dofinansowanie  zakupu stabilizatora, umożliwiającego rehabilitację poszkodowanego w wyniku wypadku Karola Kurpa.
Do 32 puszek  kwestorskich datki zbierali harcerze z Raciborskiego Związku Drużyn Harcerskich, a także stypendyści RFL. Kwestorów wyposażono w stosowne  identyfikatory zawierające wymagane dane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zabezpieczone puszki. Zbiórka trwała również w Raciborskim Centrum Kultury podczas koncertu charytatywnego w którym uczestniczyły zespoły z Raciborza i okolic.
W wyniku przeprowadzonej zbiórki  do puszek kwestorskich zebrano  kwotę 9.598,88 zł. , które  zostały przekazane na konto osobiste Karola Kurpa.