budowla_raciborz-min

Miejsce, w którym osoby dotknięte chorobami nowotworowymi otaczają się wzajemną opieką i życzliwością, udzielają sobie wsparcia i pomocy w zmaganiu się z chorobą. 15 lat temu z inicjatywy takich osób powstała Koleżeńska Grupa Wsparcia „Nadzieja”, która funkcjonuje przy Raciborskim Funduszu Lokalnym. Grupa skupia osoby dotknięte chorobą nowotworową, często będące w trakcie chemio, czy radioterapii, a także takie, które chorobę pokonały jednak nadal żyją w strachu przed jej nawrotem oraz świadomości niepełnosprawności. Uczestnicy tworzą powiększającą się wspólnotę dostarczającą sobie wzajemnie motywacji i sił w walce z chorobą, odwagi w pokonywaniu słabości oraz nadziei i wiary potrzebnej w tej walce. Celem działalności Grupy jest realizowanie przedsięwzięć mogących poprawić jakość ich życia.

Do Koleżeńskiej Grupy Wsparcia „Nadzieja” należy obecnie około 40 osób. Grupa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych taką formą wsparcia. Regularnie do Grupy dołączają nowi członkowie. Uczestnicy Grupy docierają do chorych poza grupą skutecznie ich wspierając. Są doskonałymi wolontariuszami, promującymi znaczenie profilaktyki w zakresie chorób nowotworowych w środowisku osób zdrowych zachęcając ich do wykonywania badań. Pozyskują również nowych członków i sympatyków przekonując ich o znaczeniu wzajemnego wsparcia oraz utrzymują kontakt z innymi grupami m.in. Klubem Raciborskich Amazonek oraz Klubem Raciborskich Stomików, uczestnicząc w organizowanych przedsięwzięciach.

Funkcjonowanie Koleżeńskiej Grupy Wsparcia „ NADZIEJA ‘’ ma nieoceniony wpływ na psychikę, dobre samopoczucie, a tym samym zdrowie skupionych w niej osób dotkniętych chorobami nowotworowymi, a także ich rodzin, co stanowi istotny czynnik niwelujący negatywne efekty chorób nowotworowych wśród mieszkańców Raciborza.

Działalność Grupy jest dofinansowana ze środków Gminy Racibórz.