„Lokalnie dla Ukrainy” – zajęcia wakacyjne od Affinity Trust Limited – fotorelacja
Zajęcia wakacyjne zatytułowane „Lato z dziećmi z Ukrainy w powiecie raciborskim” odbywały się w dniach od 18 lipca do 29 lipca. Wzięło w nich udział 45 dzieci polskich i ukraińskich i była to pierwsza odsłona integracyjnych zajęć, które RFL organizuje w tym roku dla ukraińskich dzieci. Radość i uśmiechy na twarzach dzieci, które niedawno uciekły przed wojną, okazały się potwierdzić potrzebę podejmowania podobnych działań. Zajęcia zrealizowano w ramach programu „Lokalnie dla Ukrainy” prowadzonego przez Federację Funduszy Lokalnych w Polsce dzięki dotacji udzielonej przez Affinity Trust Limited. Organizatorem zajęć był Raciborski Fundusz Lokalny, który realizuje projekt na terenie powiatu raciborskiego, a lokalnym partnerem projektu zostało Stowarzyszenie Błękitne Anioły z Łubowic.
Dzieci biorące udział w projekcie mogły nie tylko miło spędzić czas i lepiej się lepiej poznać ze swoimi rówieśnikami, ale także zdobyć wiedzę i nowe umiejętności oraz rozwijać kreatywność na zajęciach warsztatowych. Uczestnicy aktywnie brali udział w wszystkich zorganizowanych dla nich zajęciach i wycieczkach. Program był bardzo bogaty i atrakcyjny. Dzieci zwiedziły Racibórz i okolice, w tym Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu ze wszystkimi ekspozycjami (zbrojownia, „W domu Ozyrysa”, „Dawne techniki dentystyczne„ i pozostałe wystawy i eksponaty). Wzięły też udział w zajęciach edukacyjnych w Strefie Odkrywania Aktywności i Wyobraźni SOWA. Ciekawymi zajęciami okazały się artystyczne warsztaty plastyczne (tematami zajęć były: „Jestem Cudem”, „Okulary są piękne”, „Moje Marzenie”, „Bajkowy Świat”) i taneczne, a także warsztaty przyrodnicze w Arboretum Bramy Morawskiej (ścieżka edukacyjna, mini ZOO, „Zaczarowany ogród”). Dużo radości sprawił uczestnikom wyjazd na filmowe wakacje do kina Bałtyk na seans filmowy „Minionki – wejście Gru”. Dzieci trzykrotnie aktywnie spędziły czas w kompleksie basenowo – rekreacyjnym w basenach H2Ostróg i Oborze. W programie była także „Średniowieczna środa z Wikingami” – dzieci spędziły dzień w grodzie Drengów w Oborze, gdzie upiekły podpłomyki na ognisku, ugotowały jarzynową zupę z dodatkiem pokrzyw, poznały zabawy wikińskie. Były również aktywne gry i zabawy indywidualne i zespołowe w plenerze i w klubie „Dąb” w Brzeźnicy. Odbywały się zajęcia świetlicowe i seans kinowy w świetlicy na plebanii w Łubowicach.
Wszystkie zajęcia rozpoczynały się i kończyły w świetlicy na plebanii w Łubowicach, za co serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi parafii łubowickiej. Dzięki dofinansowaniu z programu „Lokalnie dla Ukrainy” dzieci miały zapewnione obiady, drugie śniadanie w postaci słodkiego pieczywa lub owoców, były również soki i woda. Większość zajęć i wycieczek odbywała się w godzinach od 9 do 14.
Jak widać na fotografiach dokumentujących przebieg projektu, dzieci każdego dnia aktywnie i chętnie korzystały z ciekawych zajęć i rozrywek zaproponowanych przez organizatorów. Celem realizowanego projektu „Lokalnie dla Ukrainy” było nie tylko zapewnienie dzieciom spokojnych i atrakcyjnych wakacji, ale przede wszystkim integracja dzieci polskich i ukraińskich.