Zajęcia wakacyjne „Lokalnie dla Ukrainy” ze środków Affinity Trust Limited – fotorelacja

Zajęcia wakacyjne „Lokalnie dla Ukrainy” ze środków Affinity Trust Limited – fotorelacja

Zajęcia wakacyjne „Lato z dziećmi z Ukrainy w powiecie raciborskim”, które odbywały się w dniach od 18 lipca do 29 lipca, dobiegły końca. Radosne uśmiechy na twarzach dzieci to dla nas najlepsza nagroda. W zajęciach wzięło udział 45 dzieci polskich i ukraińskich. Pieniądze na realizację zajęć zostały pozyskane z programu „Lokalnie dla Ukrainy” realizowanego przez Federację Funduszy Lokalnych w Polsce ze środków Affinity Trust Limited, a także ze środków Fundacji Raciborski Fundusz Lokalny  oraz Stowarzyszenia Błękitne Anioły z Łubowic. Organizatorem zajęć był Raciborski Fundusz Lokalny we współpracy ze Stowarzyszeniem Błękitne Anioły.

Dzieci biorące udział w projekcie przez dwa tygodnie nie tylko mogły poszerzać swoją wiedzę i rozwijać kreatywność na zajęciach warsztatowych, ale również czynnie brały udział w organizowanych dla nich zabawach, rozrywkach i wycieczkach. Program był bogaty i atrakcyjny. Dzieci zwiedziły  Zamek Piastowski w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu ze wszystkimi ekspozycjami (zbrojownia, „W domu Ozyrysa”, „Dawne techniki dentystyczne„ i pozostałe wystawy i eksponaty). Wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Strefie Odkrywania Aktywności i Wyobraźni SOWA. Ciekawymi zajęciami okazały się artystyczne warsztaty plastyczne (tematami zajęć były: „Jestem Cudem”, „Okulary są piękne”, „Moje Marzenie”, „Bajkowy Świat”) i taneczne, a także warsztaty przyrodnicze w Arboretum Bramy Morawskiej (ścieżka edukacyjna, mini ZOO, „Zaczarowany ogród”). Dużo radości sprawił uczestnikom wyjazd  na filmowe wakacje do kina Bałtyk na seans filmowy „Minionki – wejście Gru”. Dzieci trzykrotnie aktywnie spędziły czas w kompleksie basenowo – rekreacyjnym w basenach H2Ostróg i Oborze. W programie była także „Średniowieczna środa z Wikingami” – dzieci spędziły dzień w grodzie Drengów w Oborze, gdzie upiekły podpłomyki na ognisku, ugotowały jarzynową zupę z dodatkiem pokrzyw, poznały zabawy wikińskie. Były również aktywne gry i zabawy indywidualne i zespołowe w plenerze i w klubie „Dąb” w Brzeźnicy. Odbywały się zajęcia świetlicowe i seans kinowy w świetlicy na plebanii w Łubowicach.

Wszystkie zajęcia rozpoczynały się i kończyły w świetlicy na plebanii w Łubowicach, za co serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi parafii łubowickiej. Dzięki dofinansowaniu dzieci miały zapewnione  obiady, drugie śniadanie w postaci słodkiego pieczywa lub owoców, były również soki i woda. Większość zajęć i wycieczek odbywała się w godzinach od 9 do 14.

Jak widać na fotografiach dokumentujących przebieg projektu, dzieci każdego dnia aktywnie i chętnie korzystały z ciekawych zajęć i rozrywek zaproponowanych przez organizatorów. Celem realizowanego projektu „Lokalnie dla Ukrainy” było nie tylko zapewnienie dzieciom atrakcyjnych wakacji, ale też integracja dzieci polskich i ukraińskich.