TOGETHER czyli RAZEM. Polsko-ukraiński piknik integracyjny

TOGETHER czyli RAZEM. Polsko-ukraiński piknik integracyjny

W niedzielę, 11 sierpnia, w Ogrodzie Domu Kultury „Strzecha” Raciborskiego Centrum Kultury, odbył się polsko-ukraiński piknik integracyjny. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem, frekwencja dopisała, a obecni Ukraińcy, Polacy, a nawet odwiedzający Racibórz goście z Niemiec wspólnie biesiadowali i bawili się od południa do późnego wieczora. Można było poczuć atmosferę przyjaźni i życzliwości, tak bardzo potrzebnej nam wszystkim mieszkającym w swoim sąsiedztwie.

Bardzo cieszy fakt, że piknik zorganizowaliśmy wspólnie – RAZEM – zgodnie z hasłem „TOGETHER” przyświecającym całemu projektowi
realizowanemu przez RFL w partnerstwie z RCK na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych mieszkających w Raciborzu. Od wczesnych godzin porannych wielu naszych przyjaciół z Ukrainy włączyło się w przygotowania, aby dołożyć swoją cegiełkę do wspólnego przedsięwzięcia. Idea integracji wybrzmiała podczas tego niedzielnego spotkania w całej okazałości. 

W trakcie pikniku prowadzone były warsztaty kulinarne, w efekcie których wspólnie ugotowaliśmy dania kuchni polskiej i ukraińskiej. Był barszcz ukraiński, którego gotowaniem przewodziła Maria Taben przy wsparciu swoich ukraińskich koleżanek, a także śląski żur i karbinadle z zasmażaną kapustą, które przygotowywał raciborzanin Norbert Zajonz z synem. Na deser zaserwowano nawet sernik upieczony w kuchni polowej przez ukraiński duet tata i córka – Anatoliya i Dianę. Nie zabrakło też tradycyjnego grilla i pieczonych kiełbasek, a także śląskich kołaczyków. 

Dla dzieci przygotowaliśmy wiele atrakcji. Niektórzy od razu chwycili za pędzle i bawiąc się w młodych piccasów malowali na rozciągniętych między drzewami foliach stretch oraz na sztalugach. Oprócz zbiorowego malowidła powstały piękne autorskie obrazy wykonane przez młodych plastyków z Polski i Ukrainy. Plastyczne animacje dopełniło malowanie na skórze przez Olenę i Oksanę, gdzie króloały flagi narodowe polskie i ukraińskie, a także motywy bajkowe i zwierzęce buźki. 

Ogród Strzechy wypełniły też zabawy sportowe. Dużą popularnością cieszyło się strzelanie z łuku, zacięte rozgrywki w ping-ponga i badmintona, gra w ziemniaka oraz szaleństwa na trampolinie. W przerwach chłodziliśmy się kurtyną wodną i przepyszną wodą z owocami. W połowie pikniku odwiedziła nas Joanna Dudkiewicz i tradycyjnie już rozruszała wszystkich tanecznie zapraszając do wspólnej zumby. Ponad półgodzinna zabawa w rytm skocznej muzyki dostarczyła nam wszystkim dużo energii i pozwoliła spalić trochę kalorii przed kolejnymi serwowanymi daniami. 

Piknik odbył się w ramach projektu „Together – reclaiming future for Ukrainian refugees in Racibórz region”, który realizuje Raciborski Fundusz Lokalny we współpracy z Raciborskim Centrum Kultury. Projekt finansowany jest ze środków amerykańskiej Fundacji Charlesa Motta w ramach programu Global Challenges Local Solutions organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem projektu jest integracja mieszkających w Raciborzu uchodźców wojennych z Ukrainy zarówno ze społecznością lokalną, jak i między sobą. Spotkania, warsztaty, pomoc doradcza, edukacyjna i rzeczowa, piknik czy wycieczki są okazją do lepszego poznania się i zacieśnienia więzów. Efektem długofalowym będzie wzajemna pomoc oraz akceptacja w środowisku lokalnym. W ramach projektu w lipcu odbył się integracyjny spływ kajakowy, wycieczka do ruin pałaców w Łubowicach i Sławikowie, a także kursy zawodowe, a w ostatnich dniach warsztaty ceramiczne i motywacyjne. W najbliższych miesiącach realizowane będą również kursy języka polskiego, zajęcia edukacyjne i wyrównawcze, kolejne warsztaty i szkolenia, a także spotkania i wycieczki integracyjne. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pikniku, również miejskim i powiatowym instytucjom: OSiR, Wodociągi Raciborskie, PCS. Wspólnie sprawiliśmy, że ta sierpniowa niedziela z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci i dołożyliśmy cegiełkę do budowania jeszcze bliższych relacji polsko-ukraińskich.