Młodzi Lwowianie w Raciborzu, Wrocławiu i Krakowie – z wizytą u szkolnego kolegi

Młodzi Lwowianie w Raciborzu, Wrocławiu i Krakowie – z wizytą u szkolnego kolegi

24 stycznia 7 uczniów z Ukrainy oraz ich wychowawca przyjechało do Raciborza odwiedzić swojego kolegę, który od początku wojny w Ukrainie przeniósł się z rodziną do Polski. Oleh Taben obecnie uczy się w 8 klasie Szkoły Podstawowej  nr 18 w Raciborzu. Swoich przyjaciół z Liceum nr 80 Rady Miejskiej Lwowa nie widział już od 10-ciu miesięcy. Na prośbę rodziców Oleha, Raciborski Fundusz Lokalny pomógł zorganizować pobyt grupy w Polsce, zapewniając gościom z Ukrainy niezbędną opiekę, przewodnika, transport oraz finansując wycieczkę do Wrocławia. W Raciborzu gościom ze Lwowa towarzyszyli polscy uczniowie, a podczas wycieczki również ich ukraińscy rówieśnicy mieszkający obecnie w Raciborzu: Yaroslav z Chmielnicka, Robert z Iwano-Frankiwska, Maksym z Łucka i Marta z Kijowa. W czasie, kiedy ukraińska młodzież przebywała w Polsce, w całej Ukrainie wielokrotnie ogłaszano alarmy rakietowe, w trakcie których ich pozostający we Lwowie koledzy ze szkoły musieli przebywać w specjalnych schronach piwnicznych.

W Raciborzu, ukraińscy uczniowie  odwiedzili m.in. Centrum Edukacji SOWA, Straż Pożarną, raciborskie Muzeum, a także Urząd Miasta gdzie spotkali się z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym i wiceprezydentem Dawidem Wacławczykiem. Na zakończenie intensywnego dnia młodzież relaksowała się w raciborskim Aquaparku H2Ostróg.

Następnego dnia wspólnie pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Mimo nieciekawej pogody, gościom z Ukrainy nie zabrakło ochoty do długiego spaceru po starówce oraz zwiedzenia najważniejszych zabytków i atrakcji Wrocławia, pośród których jest wiele takich, które mają swojej lwowskie konotacje. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Panorama Racławicka, która swoje początki ma właśnie we Lwowie, a jej temat jak żywo nawiązuje również do obecnej sytuacji na Ukrainie. W trakcie spaceru była herbatka na Placu Solnym, i ciepłe pączki na sąsiadującej z wrocławskim uniwersytetem ul. Kuźniczej. Pod koniec dnia wycieczka odwiedziła jeszcze wrocławskie Hydropolis czyli muzeum wody i hydrtotechniki. Po tych wszystkich przystankach znalazł się jeszcze czas na zasłużoną pizzę w centrum Wrocławia. Do Raciborza wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, po godzinie 23.

Kolejnego dnia z samego rana grupa wyjechała do Krakowa, gdzie spędziła cały dzień i noc, aby w piątek wyjechać z powrotem do Lwowa.

 

Ogromnie cieszymy się, że mogliśmy ugościć naszych nowych przyjaciół z Ukrainy i dać im chwilę oddechu od wojennej codzienności. Już teraz wiemy, że to nie było nasze ostatnie spotkanie. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tej wycieczki, a młodzieży z Ukrainy życzymy szybkiego powrotu do normalności, siły, spokoju i dobroci. Do zobaczenia! 🙂 

  

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu grupy w Raciborzu i z wycieczki do Wrocławia.