Zabytkowa Kopalnia Srebra – wycieczka STRONGER TOGETHER

Zabytkowa Kopalnia Srebra – wycieczka STRONGER TOGETHER

10 października odbyła się pierwsza integracyjna polsko-ukraińska wycieczka w ramach projektu STRONGER TOGETHER realizowanego przez Raciborski Fundusz Lokalny we współpracy z Fundacją Koalicja dla Młodych.

Dwa autobusy wypełnione dziećmi z Ukrainy w towarzystwie swoich rówieśników z Polski pojechały do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To jedyny w woj. śląskim zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzieci poznały historię kruszcowego górnictwa oraz regionu słynącego między innymi z produkcji srebra. Podczas zwiedzania uczestnikom towarzyszyli polsko i ukraińskojęzyczni opiekunowie oraz przewodnicy.

Wędrówka kopalnianymi korytarzami urozmaicona była rejsem po jednym z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznaj niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. Na powierzchni dzieci obejrzały multimedialną wystawę i film edukacyjny oraz zwiedziły skansen zabytków techniki.